Zrobienie swojej pierwszej świecy sojowej to dla wielu osób ekscytujące przeżycie. Stworzenie indywidualnego zapachu, który będzie unosił w domu sprawia, że każdy choć raz chciałby spróbować zrobić swoją świeczkę. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne zadanie, ale niezwykle istotne jest to, aby mieć odpowiednie do tego narzędzia i materiały. Odpowiedni zestaw do robienia świec znacznie ułatwia pracę. Co więc wybrać poza woskiem i knotem?
Przeczytaj także:
- W jakim miejscu ustawiać świece w domu?
- Jak zrobić świece sojowe z płatkami kwiatów?
- Zastosowanie świec sojowych w aromaterapii
Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do zrobienia świecy sojowej?
Materiałami będą w tym przypadku półprodukty, bez których nie da się zrobić świeczki. Tak naprawdę potrzebne będą dwa podstawowe składniki – wosk sojowy i knot. Narzędziami z kolei będą akcesoria, które pomogą w stworzeniu świecy zapachowej, ale nie są bezpośrednio jej składnikiem.
Materiały do produkcji świec zapachowych
Podstawą jest oczywiście wosk sojowy. Jest powszechnie używany do produkcji świec ze względu na swoje właściwości. Jest naturalnym, w pełni odnawialnym składnikiem, co oznacza, że wyciąga się go z nasion soi, które pochodzą z roślin uprawianych na polach. Wosk sojowy jest łatwo dostępny, bezpieczny dla środowiska i nie emituje toksycznych substancji, co sprawia, że jest idealnym składnikiem do produkcji świec. Oprócz tego jest również bardziej ekonomiczny niż tradycyjne woski, takie jak parafina czy wosk pszczeli. Jego naturalna konsystencja i wyjątkowe właściwości pozwala na łatwe tworzenie świeczek o intensywnym aromacie oraz trwałym płomieniu.
Aby wyrób był jak najbardziej naturalny warto wybrać knot bawełniany lub drewniany. Dostępne są także lniane i konopne, jednak te dwa ostatnie w Polsce są rzadziej spotykane. Knot bawełniany pali się jasnym płomieniem, a drewniany lekko żarzy emitując charakterystyczne trzaski. Knota drewnianego nie trzeba wcześniej impregnować, przy knocie bawełnianym jest to jednak konieczne.
Kolejnym materiałem są olejki eteryczne, aczkolwiek nie są one obowiązkowe, ale wtedy świeca DIY nie będzie emitować żadnego aromatu. Przyjęło się jednak tak, że obecnie świeczki wydzielają zapach i stanowią nie tylko ozdobę w pomieszczeniu, ale także pozwalają stworzyć niesamowity klimat. Co istotne, każdy rodzaj wosku sojowego ma określony procent przyjmowania zapachów, ważna jest temperatura dodawania olejków, długość mieszania i temperatura zalewania.
Opcjonalnie można zastosować jeszcze barwniki. Ich celem wykorzystania jest to, aby nadać świecy indywidualnego koloru. Z reguły jednak w sklepach znaleźć można świece kremowe, ponieważ nie dodaje się do nich tego typu składników. Warto do DIY świecy dodać płatki kwiatów, dzięki czemu będzie ona prezentować się niezwykle okazale. Należy jeszcze pamiętać o blaszkach mocujących knot świecy, które zatapia się w rozpuszczonym wosku. Dzięki temu można go przykleić do dna pojemniczka i ustabilizować.
Akcesoria do produkcji świec sojowych
Wosk rozpuszcza się w kąpieli wodnej. Wykorzystuje się do tego celu najczęściej garnek zalany ciepłą wodą, do którego wstawia się kolejny pojemnik z woskiem do rozpuszczenia. W zależności od tego, czy robi się świecę zalewaną, czy wolnostojącą używa się silikonowych form lub szklanych pojemników, np. słoików. Do mieszania rozpuszczonego wosku konieczna jest szpatułka. Idealna będzie silikonowa z szeroką główką. Do przytrzymywania knota z kolei używa się klamerek, patyczków lub ołówka. Sposobów na to jest mnóstwo.
Kolejnym ważnym narzędziem jest waga, która pozwala odmierzyć odpowiednie proporcje wosku i olejków zapachowych. Niezbędny jest również termometr, który pozwoli kontrolować temperaturę wosku. Do przycinania knota przydadzą się nożyczki albo trymer, a do stabilizacji wosku podczas chłodzenia świetnie sprawdzi się drewniana deska. Warto jeszcze zadbać o ochronę stołu lub blatu. Mimo że wosk sojowych łatwo się czyści i spiera, to jednak barwniki czy olejki zapachowe mogą zostawić plamy.