zalety bawełnianych knotów

Jakie są zalety bawełnianych knotów?

W każdej świeczce znajduje się knot, dzięki któremu świeca równomiernie się wypala. Pozwala on na wytworzenie stłumionego, magicznego światła i pięknego zapachu w świecach sojowych. Knoty są niemniej ważnym elementem niż użyty wosk. Na rynku można znaleźć świece z drewnianym knotem i bawełnianym. Oba są ekologiczne, ale w tym artykule skupimy się nad knotem bawełnianym. 

Przeczytaj także:

Jakie są rodzaje knotów do świec zapachowych?

Knot jest częścią świecy, który nasączony jest woskiem i służy do rozpalania albo gaszenia świecy. Jest to bardzo niedoceniany element całego produktu, jednak w dużej mierze stanowi o jakości oraz bezpieczeństwie. Chociaż dla wielu osób knot nie ma znaczenia, to łatwo można się zorientować, że wyróżnia się kilka jego rodzajów. Wśród nich znajdują się knoty:

  • surowe – posplatane bawełniane nitki,
  • drewniane – wykonane z drewnianych elementów,
  • powlekane – surowe namoczone w wosku, płynnej parafinie lub stearynie.

Jaki knot w świecy będzie najlepszy?

Najczęściej można znaleźć świece sojowe z drewnianym knotem, ale nie mniejszą popularnością cieszą się te, które wykonane są z bawełnianych nici. Knoty w świecach zapachowych różnią się materiałem wykonania i sposobem palenia. Co więcej, różne rodzaje knotów stosowane są do innych typów świeczek. Najbardziej szkodliwe są oczywiście knoty parafinowe, które wydzielają szkodliwe substancje. Mają one utwardzony rdzeń, który zawiera szkodliwe metale, jak na przykład cynę czy ołów. Podczas spalania tego typu knota, szkodliwe substancje ulatniają się do powietrza, które następnie jest wdychane przez domowników.

Osoby, które cenią swoje zdrowie i lubią palić świecę, powinny wybierać knoty drewniane lub bawełniane. W szczególności warte polecenia są knoty bawełniane, które są produktem w pełni naturalnym i nie są utwardzane szkodliwymi substancjami. Alternatywa w postaci świec zapachowych z drewnianym knotem, ale są one zdecydowanie droższe, jednak podczas spalania zaczynają skwierczeć i mają wyższy płomień. Niektórych takie dźwięki mogą jednak drażnić.

Czym wyróżniają się bawełniane knoty w świeczkach?

Bawełniany knot świecy wykorzystywano kiedyś do palenia lamp naftowych. Obecnie knoty tego typu wykorzystuje się do wielu różnego rodzaju świeczek zapachowych, a także w zniczach. Sznurek na knot jest wykonany specjalnym splotem, dzięki któremu utrzymuje pionową formę. Wygląda przy tym ładnie, dzięki czemu z powodzeniem sprawdza się także do świec dekoracyjnych. Jakie zalety mają tradycyjne knoty bawełniane?

Gwarantują zapach i stanowią dekorację

Bawełniane knoty są niezwykle popularne ze względu na swoje właściwości. Są idealnym rozwiązaniem, aby stworzyć wyjątkowy nastrój i zatrzymać zapach w pomieszczeniu na bardzo długi czas.

Ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska naturalnego

Świece z wosku sojowego z bawełnianym knotem to produkty, które tworzymy z miłości. Spalanie naturalnego materiału nie szkodzi środowisku naturalnemu ani ludziom czy zwierzętom. Aby knot trzymał się pionowo, często dodaje się do niego metalowe rdzenie, które podczas spalania wytwarzają szkodliwe substancje. W naszych świecach knoty wykonane są w 100 procentach z bawełny i nie zawierają żadnych dodatków. 

Mniej wymagają i gwarantują równomierne wypalanie świecy

Kolejnym atutem spalania się takiego knota jest to, że jest on mniej wymagający. Oznacza to, że mimo iż zalety drewnianego knota są duże, to wygodniejsze jest stosowanie produktów z bawełny. Przede wszystkim nie łamią się i przez to świeca pali się do samego końca. Warto jednak je od czasu do czasu przycinać. Równomierne wypalanie zapewnia piękne płomienie ognia, jednocześnie nie wydając charakterystycznego dźwięku trzaskania. 

Shopping Cart