świece sojowe z płatkami kwiatów

Jak zrobić świece sojowe z płatkami kwiatów?

Świece, które najczęściej można znaleźć na półkach sklepowych wykonane są z parafiny – jest to pochodna ropy naftowej. Badania wykonane przez American Chemical Society wykazują, że podczas spalania takiej świeczki wydziela się benzen i toluen. Są to substancje rakotwórcze i silnie toksyczne dla układu oddechowego i całego organizmu. Świadomość ludzi jednak stale rośnie w kwestii wyboru przyjaznych nie tylko człowiekowi, ale także środowisku naturalnemu produktów. Dzięki temu coraz częściej w domach można znaleźć zdrowe, ekologiczne świece sojowe wykonane z biodegradowalnego i naturalnego wosku sojowego. Ich zaletą jest również to, że palą się one dłużej niż świece parafinowe i wydzielają naturalne nuty zapachowe. Tego typu świece można zrobić samodzielnie, a na dodatek ozdobić je płatkami kwiatów. 

Przeczytaj także:

Świeca sojowa z płatkami kwiatów – co będzie potrzebne do jej wykonania?

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni pojemnik na świecę. Świetnie sprawdzają się szklane słoiczki, ale można również wykorzystać silikonową foremkę i wtedy świeczka będzie wolnostojąca. Kolejnym niezbędnym składnikiem będzie wosk sojowy. Kupić go można w naszym sklepie w formie kosteczek z nutami zapachowymi. Można także znaleźć inny, ale istotne jest to, aby zwrócić uwagę na jego jakość. Kolejnym elementem będzie knot, który może być drewniany lub bawełniany.  Jeżeli knot będzie zbyt mały, powstanie tunel, jeżeli zbyt duży – świeca spala się za szybko a na knocie powstanie nieestetyczny grzybek. W przypadku wyboru knota bawełnianego należy go uprzednio zaimpregnować. Dodatkowo niezbędna jest blaszka mocująca, która będzie go utrzymywała i stabilizowała. 

Do ozdobienia świecy zapachowej wykorzystać można płatki róż lub całe pączki innych kwiatów. Istotne jest jednak to, aby były one wcześniej ususzone. Dzięki temu nie będą wyglądać nieestetycznie podczas spalania się świecy. Jeśli świeczka ma pachnieć, niezbędne będzie wykorzystanie naturalnego olejku zapachowego, a jeśli dodatkowo ma być ona kolorowa, to trzeba kupić barwnik, który rozpuszcza się wraz z woskiem. Dostępny on jest w formie granulek.

Domowe świece sojowe – alternatywa dla szkodliwej parafiny

Pierwszy etap przygotowania naturalnej świecy z wosku sojowego obejmuje jego roztopienie. W tym przypadku wkłada się go do plastikowego lub szklanego pojemnika i umieszcza w garnku z ciepłą wodą. Co istotne, każdy rodzaj wosku ma określoną temperaturę topnienia, więc należy dokładnie przeczytać opis produktu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie knota. Co ważne, nie może on być ani za długi, ani za krótki. Do jego stabilizacji wykorzystać można specjalną blaszkę, ale jeśli nie chce się generować niepotrzebnych śmieci, można wykorzystać inny sposób. W tym celu wlewa się do pojemnika około trzy centymetry wosku i czeka aż zastygnie. Następnie wydrąża się w samym środku niewielki otwór patyczkiem, wkłada knot i ponownie zalewa niewielką ilością wosku. 

Jak odmierzać i dodawać zapach do naturalnej świecy z wosku sojowego?

Do tego, aby świeca miała nutę kwiatową lub inną wykorzystuje się dedykowany olejek eteryczny. Co istotne, nie jest to pierwszy lepszy produkt. Musi on mieć przeznaczenie do robienia świec ręcznie, czyli typu handmade w domu. Następnie trzeba sprawdzić, jaką maksymalną ilość olejku można dodać do wosku, co jest napisane w jego charakterystyce. Po jego podgrzaniu wlewa się do pojemnika zapach i dokładnie miesza. Po osiągnięciu temperatury wlewania wosk z zapachem przelewa się do wcześniej uszykowanego słoiczka lub foremki.

Jak ozdobić świecę płatkami kwiatów?

Świecę sojową można ozdobić dowolnymi płatkami kwiatów. Co ważne, nie można od razu wsypywać do jeszcze rozpuszczonego wosku płatków róż lub innych roślin. Dlaczego? Bo po prostu utoną w nim. Dlatego tworząc domową świecę i chcąc stworzyć jej cudowny design, powinno się je kłaść na ostudzony wosk. Przy pomocy resztki wosku roboczego, który został w innym pojemniku i jego ponownym roztopieniu, tworzy się warstwę naturalnego kleju i układa na nim kwiaty. Ważne, aby były one oddalone od knota, aby się nie spalały.

W jaki sposób ustabilizować zapach podczas palenia świecy?

Gdy świeczka już ostygnie, a wosk całkowicie się skrystalizuje, na pojemnik należy położyć odcinek grubego kartonika. Taki zabieg służy temu, aby zapach się ustabilizował i nie ulotnił. Ponadto świeca nie pokryje się kurzem. Przed pierwszym rozpalenie świecy powinna ona odstać kilka dni. W taki sposób można stworzyć niezapomniany prezent dla bliskiej osoby lub piękną ozdobę do aranżacji wnętrza. Jeśli jednak nie masz czasu na to, aby samodzielnie bezpiecznie stworzyć taką świeczkę, to sprawdź ofertę naszych produktów i zamów je z ekspresową wysyłką!

Shopping Cart