knot do świecy rodzaje

Jak dobrać knot do świecy?

Każda osoba, która próbowała samodzielnie zrobić naturalną świeczkę zapachową, spotkała się z dylemat dotyczącym wyboru odpowiedniego knota do świecy. Najlepszym wyborem są zawsze naturalne materiały. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy ma to być knot bawełniany, czy drewniany. To właśnie od tego elementu zależy, czy świeca z wosku naturalnego będzie spalać się równomiernie i długo. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać przed wyborem knota do świeczki.

Przeczytaj także:

Jak dobrać knot do świecy?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy przede wszystkim poznać rodzaje knotów, które są dostępne do wyboru. Elementy te różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Przez wiele lat dużą popularnością cieszyły się klasyczne knoty ze sztucznymi włóknami. Z czasem zostały one jednak wyparte przez produkty naturalne, ponieważ podczas palenia się nie wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach topionego plastiku. Ponadto świece, w których znajdowały się knoty ze sztucznymi włóknami nie spalały się równomiernie. Obecnie dużą popularnością cieszą się knoty wykonane z bawełny, drewna i włókien konopi. Ich dużym atutem jest fakt, że nie wydzielają przykrego zapachu oraz toksyn, a na dodatek są bezpieczne i ekologiczne. 

Knoty drewniane bardzo dobrze się prezentują, a podczas spalania wydają klimatyczne odgłosy trzaskania, które przypominają palące się w kominku drewno. Świece zapachowe z drewnianymi knotami gwarantują wspaniały nastrój i umożliwiają podziwianie tańczących płomieni.  Należy jednak pamiętać, że knoty wykonane z drewna należy podcinać przed każdym zapaleniem. Dzięki temu popiół nie będzie zanieczyszczał wosku. Nie wolno jednak łamać knota, ponieważ jest to bardzo delikatny element, a jego nadmierne skrócenie może spowodować nierównomierne topienie się wosku. 

Knoty z bawełnianego sznurka także mają bardzo dużo zalet. Ich atutem jest to, że się nie łamią i są mniej wymagające, ponieważ nie trzeba ich przycinać. Należy jednak pamiętać, że nie gwarantują takich efektów, jak drewniany knot podczas spalania. Natomiast knoty z włókien konopnych zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są w pełni naturalne. Często wybierają je zwolennicy ekologii, a na dodatek bardzo wolno się spalają. 

Jaką długość powinien mieć knot do świeczki?

Osoby, które zastanawiają się jak dobrać odpowiedni knot do produkcji świec, powinny zastanowić się nie tylko nad materiałem, ale także nad jego wymiarami. Knoty dostępne w sprzedaży wielu sklepów posiadają konkretne oznaczenia grubości knotów. Im będzie on grubszy, tym większy płomień będzie można uzyskać. Wybierając knot do dużej świecy, warto postawić na ten o większej grubości. Powód jest oczywisty – zagwarantuje to równomierne spalanie knota i topienie się wosku. 

Z czego zrobić knot do świeczki zapachowej?

Osoby mające problem z doborem odpowiedniego akcesorium, mogą samodzielnie zrobić knot DIY. Jest to proste zadanie, wystarczy kupić nitki bawełniane, kawałek drewna lub sznurek z włókien konopi.  Ponadto należy przygotować wosk oraz pojemnik, w którym będzie można go roztopić. Po zaopatrzeniu się w takie podstawowe elementy wystarczy roztopić wosk w niedużym pojemniku, a następnie zamoczyć w nim materiał wybrany na knot. Kiedy sznurek nasiąknie woskiem, należy go wyciągnąć z pojemnika, wyprostować i pozostawić do zastygnięcia. Tak zrobiony knot może być bez problemu wykorzystywany do stworzenia własnej świecy zapachowej. Warto również włożyć go w blaszkę, która pozwoli utrzymać go w pionie i sprawi, że nie zatopi się w wosku. Gdy już świeca będzie gotowa, blaszkę należy wyjąć z naczynia. 

Shopping Cart