Do produkcji świec zapachowych można wykorzystywać różnego rodzaju woski. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami. Kiedyś największą popularnością cieszyły się świece parafinowe, ale z biegiem lat trend ten zaczął się zmieniać. Zaczęto poszukiwać ekologicznych alternatyw, które byłyby przyjaźniejsze środowisku naturalnemu i nie wydzielały tak dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Stąd też coraz częściej wykorzystuje się woski roślinne, w tym wosk sojowy. Czy świeczki sojowe są ekologiczne i czy warto je wybierać?
Przeczytaj także:
- Jak palić świece sojowe?
- Świece sojowe na prezent – czy to dobry pomysł?
- Świece sojowe i ich świąteczne aromaty
Czym są świece sojowe?
Świece sojowe są produkowane z wosku sojowego. Jest to przetworzona forma oleju sojowego. Ten ostatni pozyskiwany jest z ziaren soi, a następnie w procesie uwodornienia powstaje wspomniany wegański wosk sojowy. Jest to produkt w pełni naturalny i biodegradowalny. Świece sojowe nie zawierają więc żadnych dodatkowych sztucznych substancji. Najczęściej ich wzbogaceniem jest tylko olejek eteryczny. Sojowe świece zapachowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie życie w zgodzie z naturą albo jest weganinem.
Jakie są właściwości świec sojowych?
Ekologiczne świece sojowe mają wiele pozytywnych właściwości. Dzięki temu są one coraz częściej wybierane i stanowią świetną alternatywę dla świec parafinowych. Charakteryzują się one między innymi lepszą wydajnością. Jeśli naturalne świeczki są odpowiednio rozpalane, można je wykorzystać do ostatniej kropli wosku. Czas palenia świec sojowych jest zwykle kilkukrotnie dłuższy od tradycyjnych świec. Wpływ na to ma między innymi temperatura topnienia. W przypadku wosku sojowego jest ona niższa, dzięki czemu ryzyko poparzenia się jest zdecydowanie mniejsze. Na dodatek usuwanie ewentualnych zabrudzeń jest także łatwiejsze.
Niższa temperatura sprawia, że świece sojowe palą się nawet o 50 procent dłużej w porównaniu ze świecami parafinowymi. Jest to zatem świetna inwestycja. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niższa temperatura topnienia może sprawiać, że wosk zacznie się teoretycznie topić. W rzeczywistości nie zdarza się to, ponieważ wosk z olejkami zapachowymi umieszczony jest w opakowaniach. Wyjątkiem byłoby wystawienie świecy bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
Czy świece z wosku sojowego są ekologiczne i zdrowe?
Zapachowe świece sojowe to produkt, z którego korzystać może dosłownie każdy. Produkuje się je z naturalnych składników. Dlatego świece z wosku pszczelego czy właśnie sojowego mogą palić dzieci i kobiety w ciąży. Powszechnie uznaje się je za przyjazne środowisku naturalnemu. Czy zatem są one lepsze niż świece parafinowe?
Przede wszystkim emisja dwutlenku węgla podczas spalania wosku sojowego jest praktycznie zerowa. Ponadto świece naturalne są biodegradowalne i nie są toksyczne. Palą się one czystym płomieniem, nie uwalniają dymu i nie produkują większej ilości sadzy. Nawet jeśli nie zawierają dodatku olejków eterycznych, czyli nie są wykonane z sojowego wosku zapachowego, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów podczas palenia. Naturalny wosk sojowy jest praktycznie bezzapachowy, nie powoduje podrażnień dróg oddechowych. W związku z tym mogą je palić również alergicy i astmatycy. W przeciwieństwie do tradycyjnych świec, wosk sojowy podczas topnienia nie wydziela substancji rakotwórczych, jak benzen i toluen.
Warto także podkreślić, że niezaprzeczalną zaletą świec jest to, że tworzą one wyjątkowo przyjemny klimat. Podczas ich palenia, jeśli zawierają także olejki eteryczne, przestrzeń stopniowo i równomiernie napełnia się trwałym zapachem, który nie jest duszący. Niestety tego samego nie można powiedzieć o świecach parafinowych, które produkowane są z ropy naftowej.