Bardzo często opisując świece zapachowe, woski, czy też dyfuzory pisze się o nutach zapachowych i kompozycjach. Te terminy kojarzy się bardziej z perfumami albo nawet muzyką, ale doskonale oddają strukturę aromatów, które umieszczane są w dobrych świecach zapachowych. Nuta jest aromatem pojedynczych składników, natomiast kompozycja to ich połączenie w jedno. Podobnie jak w muzyce, kompozycja zapachowa nie jest jednostajna, jest bardzo przemyślana i rozwija się w czasie, odsłaniając nowe, czasem zaskakujące nuty.
Przeczytaj także:
- Jak dobrać styl świecy do wnętrza?
- Jakie zastosowanie mają świece z wosku pszczelego?
- W jakim miejscu ustawiać świece w domu?
Czym są nuty zapachowe?
Każda kompozycja zapachowa jest tworzona poprzez segregację poszczególnych aromatów na trzy główne grupy – nuty głowy, serca i bazy. Struktura ta doskonale pokazuje, jaki jest proces rozwijania się kompozycji zapachowej w czasie. O tym, do jakiej grupy przydzielane są konkretne zapachy decyduje przede wszystkim ich trwałość. Jest to parametr dokładnie opisujący szybkość zanikania zapachów wskutek utleniania się oraz intensywności. Co ważne, przy dobrze stworzonych kompozycjach przejścia pomiędzy poszczególnymi etapami powinny być bardzo płynne, wręcz niezauważalne. To właśnie dlatego proces tworzenia kompozycji wymaga ogromnej wiedzy i wielu lat doświadczenia w tworzeniu nowych aromatów.
Czym jest nuta głowy?
Nuta głowy opisuje zapachy, które jako pierwsze są wyczuwalne po odpaleniu świecy sojowej. To właśnie te aromaty przywołują określone skojarzenia na myśl, powiązane z danym zapachem i odpowiadają za to, czy przypadnie on do gustu danej osobie. Jest to intensywna nuta, która na dodatek jest bardzo lotna. Pojawia się ona niemalże od razu, ale równie szybko zanika. Po kilkunastu minutach palenia świec nuta głowy łagodnieje i ustępuje nutom serca. Nuty głowy najczęściej zawierają aromaty świeże i lekkie, takie jak cytrusy czy zioła.
Co oznacza nuta serca?
Nuta serca to zapach, który pojawia się dopiero po upływie kilkunastu minut. To one nadają wyjątkowy charakter kompozycji i stanowią świetny most, który łączy nutę głowy z nutą głębi, czyli bazy. Te aromaty potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet przez kilka godzin. Zapachy, które pojawiają się na tym etapie są mniej intensywne, ale za to sprawiają, że cała kompozycja jest wyrazista i pełna. Nuty serca to między innymi zapachy kwiatowe i orientalne.
Co to jest nuta bazy?
Nuty bazy, to aromaty, które pojawiają się na samym końcu, po kilkudziesięciu minutach palenia świecy. Co istotne, to od nich rozpoczyna się projektowanie kompozycji zapachowych. Mają one stanowić tło dla nuty głowy i serca, a poza tym stanowią fundament, jak również kwintesencję całego aromatu świecy sojowej. Nuty bazy sprawiają, że aromat zyskuje na trwałości. Mimo iż zapach jest najmniej intensywny, wyczuwalny jest w powietrzu przez wiele godzin. Nuty bazy najczęściej stanowią drzewne, korzenne i balsamiczne zapachy. Znajdziecie wśród nich aromaty paczuli, cedru, bursztynu, czy wanilii.
Nuty zapachowe – nie tylko w perfumach
Kompozycje zapachowe są starannie przygotowanymi zestawami aromatów, które są łączone ze sobą w niezwykle precyzyjny sposób. Nie ma w nich żadnego przypadku, a wszystko jest robione po to, żeby zapach świecy zachwycał, wzbudzał określone emocje i nigdy się nie nudził. Potrzeba wiele czasu, aby odkryć prawdziwe oblicze kompozycji zapachowej. To właśnie dlatego palenie naszych świec sojowych powinno być powolnym rytuałem. Tylko wtedy kompozycja będzie mogła w pełni się rozwinąć i urzec swoją głębią.