Czy świece sojowe są zdrowe?

Czy świece sojowe są zdrowe?

Nie od dziś wiadomo, że świece parafinowe podczas spalania mogą wyzwalać z siebie toksyczne związki chemiczne i substancje niekorzystnie wpływające na nasze samopoczucie. Alternatywą dla nich stały się świece sojowe. Tego typu produkty to znacznie zyskują na popularności i to nie tylko ze względu na swoje walory zapachowe, ale także dlatego, że konsumenci coraz bardziej zdają sobie sprawę z rakotwórczego wpływu na ludzki organizm świec z ropy naftowej. Jak powstają świece sojowe? Czy są bezpieczne? Dlaczego świece parafinowe uchodzą za szkodliwe? Jak świece zapachowe wpływają na nasze zdrowie? 

Przeczytaj także:

Czy świece sojowe są zdrowe?

Świece sojowe powstają podczas procesu uwodornienia oleju roślinnego pochodzącego z ziaren soi. Następnie dodaje się do nich substancje, które mają wpływ na ich zapach, trwałość, właściwości palne i opcjonalnie na kolor. Co istotne, świece z wosku sojowego, podobnie jak świece z wosku pszczelego, są w produktem w pełni naturalnym i ekologicznym. Ponadto ich knot jest pozbawiony rdzenia z ołowiu, przez co nie emituje do powietrza żadnych toksycznych związków chemicznych. Wyróżnia je to w szczególności na tle świec parafinowych.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby knot świecy sojowej został wykonany z bawełny lub z drewna. Unika się świec z metalowym knotem, czyli tworzonym z ołowiu, cynku lub z cyny. Świece wykonane z wosku sojowego są w pełni bezpieczne dla układu oddechowego, układu nerwowego, układu krążenia i układu odpornościowego. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci, kobiet w ciąży czy zwierząt. 

Zawartość olejków eterycznych sprawia natomiast też to, że korzystając z nich można poczuć się odprężonym i zrelaksowanym. Świece, które powstają bez dodatku parafiny za to z dodatkiem olejków naturalnych, są określane jako produkty o właściwościach terapeutycznych i chętnie wykorzystuje się je w aromaterapii. Świeca wykonana wosku roślinnego – zwłaszcza w porównaniu do świecy parafinowej – wykazuje również mniejsze ryzyko poparzenia, ze względu na to, że wosk sojowy zaczyna się topić w niskiej temperaturze. 

Jak palić naturalne świece sojowe?

Mimo że świece sojowe są uznawane za korzystne dla ludzkiego zdrowia, wymagają tego, aby odpowiednio z nich korzystać. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze wszystkie zasady bezpieczeństwa. Świece z wosku sojowego powinny być umieszczone z daleka od łatwopalnych materiałów, zasłon czy firan. Należy je stawiać również z dala od miejsc narażonych na przeciągi. Świece mogą palić się bez przerwy przez kilka godzin, a wosk sojowy będzie spalać się równomiernie. W trakcie korzystania z wegańskich świec sojowych należy zwrócić uwagę na ich staranne gaszenie. Po zdmuchnięciu płomienia z knota trzeba sprawdzić, czy dalej się nie tli. Bawełniany knot warto regularnie przycinać. Więcej o tym, jak palić świeczki sojowe piszemy w https://www.md-candle.pl/jak-palic-swiece-sojowe/.

Dlaczego świece parafinowe są szkodliwe?

Jak to już zostało wspomniane wcześniej, świece parafinowe mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Najczęściej do produkcji świec parafinowych wykorzystuje się resztki z odpadów powstałych w procesie rafinacji ropy naftowej. Przeprowadzane na całym świecie badania naukowe potwierdziły, że długotrwałe palenie świec zapachowych wykonanych z parafiny – zwłaszcza w pomieszczeniach o słabej wentylacji – skutkuje wydzielaniem do atmosfery związków toksycznych i zanieczyszczających powietrze. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • toluen,
  • benzen,
  • dwutlenek siarki, 
  • tlenek węgla, 
  • tlenek azotu,
  • formaldehyd,
  • ksylen.

Dlatego też istotne jest to, stawiać na ekologię. Sojowe świece zapachowe są zdrowe, nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi i w porównaniu ze świecami parafinowymi nie wydzielają toksycznych substancji. Sprawdź naszą ofertę świec sojowych i wybierz swój ulubiony zapach!

Shopping Cart