co symbolizuje świeca

Co symbolizuje świeca?

Płomień palącej się świecy, kiedy w dzisiejszych czasach wszystko praktycznie jest oświetlane za pomocą sztucznego światła, ma swój unikalny charakter i nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat. Świat zmienił się, kiedy pierwsza żarówka rozbłysnęła w magiczny sposób, lecz płomień świecy mimo to pozostał i nadal stanowi ważny element wystroju. Co istotne, jednocześnie symbol świecy jest bardzo mocno zakorzeniony w historii ludzkości, w obrzędach oraz w naturze. Powrót do korzeni jest najlepszym sposobem na to, aby zrozumieć, co symbolizuje świeca w odniesieniu do religii, a także czterech żywiołów, czyli wody, ognia, powietrza i ziemi.

Przeczytaj także: 

Nadzieja i natura, jako symbole świecy

W czasach naszych przodków świece były bardzo cennym elementem praktycznym w wielu domach. W wyjątkowych okolicznościach były one zapalane, aby oświetlały pomieszczenia. Należało to jednak do rzadkości wśród biedniejszej społeczności. Te korzystały z najtańszych i najbardziej pospolitych świec i to tylko w ostateczności. Natomiast ludzie o wyższym statusie społecznym zapalali świece, aby podczas dłuższych wieczorów mogli oddać się dodatkowym czynnościom, wizytom gości, czy też rozrywce. 

Świece od zawsze miały symboliczne znaczenie. Jednym z nich było porównanie ich do czterech żywiołów, gdy powietrzem jest ulatniający się dym, woda to płynny wosk, knot to ziemię, a ogień zawiera się w jasnym intensywnym, nieco migoczącym płomieniu. Świece są również symbolem jasności, która kojarzy się z nadzieją, wiarą, ciepłem, a więc z tym, co pozwala dążyć do obranego celu.

Symbolika świecy w wierzeniach i obrzędach

Z religijnego punktu widzenia, a także wierzeń, symbolika światła świecy jest związana z obrzędami i kultami. Ma ona swoje odzwierciedlenie także w przypadku pogan, kiedy to podczas obrzędów unoszące się światło płonącej świecy było symbolem mistycznych bogów i kierowanych w ich kierunku modlitw. W chrześcijaństwie świece zapala się an grobach zmarłych i podczas nabożeństw religijnych. W prawosławiu świece płoną między innymi przy ikonach patronów, a w Judaizmie zapalane są one w czasie wieczerzy szabatowej na menorze.  

Płomień i magia, jaka jest w nim zaklęta

Symbol świecy zależy od regionu, tradycji, wierzeń, jak również obyczajowości osób żyjących w danej społeczności. Jej płomień roztacza aurę tajemniczości oraz mistyczności, co oddziałuje na ludzką psychikę – uspokaja, a niektóre osoby nawet hipnotyzuje. Z tego też względu najbardziej uwagę przykuwa płomień, który uwalnia świeca, co symbolizuje pozbywanie się negatywnych emocji, daje możliwość katharsis i pozwala rozpocząć kolejny, zdecydowanie lepszy etap w życiu.  Światło wydobywające się ze sztucznego oświetlenia, mimo swojej intensywności nigdy nie wzbudzi emocji, do jakich powstania przyczynia się płomień świecy. Dzieje się tak ze względu na to, że ma on istotny wpływ na nastrój, uspokojenie, zebranie myśli oraz relaks, który pomaga się odprężyć i zgromadzić energię do dalszego działania.

Co oznacza świeca w snach?

Świece, które pojawiają się w snach mają także bardzo bogatą symbolikę. Oznaczają one bowiem chęć zdobywania wiedzy, rozwoju oraz nieustannego kształcenia się, aby możliwe było uzyskanie odpowiedzi na niewyjaśnione zagadki. Świeca to również symbol życia, zmartwychwstania i odrodzenia. Zapalona świeca we śnie to uosobienie optymizmu, odwagi i siły. Reprezentuje także długie życie, szczęście i jasność umysłu.

Shopping Cart